Kypärämäki Rangers on voittanut toisen peräkkäisen kerran ja vetää näin mukanaan Jyväskylän Komeetat (pisteen päästä) ja Vihtavuoren Pamauksen (2 pisteen ero) putoamistaisteluun. Koska JPS on suuressa vaarassa putoaa Kakkosesta Kolmoseen, on tällä kaudella realistisempaa, että Kolmosessa seitsemänneksi sijoittunut (tässä vaiheessa Rangers) putoaa Neloseen. Tämän skenaarion toteutuminen vaatisi kuitenkin keskisuomalaisen kakkosdivariputoajan lisäksi vielä, ettei kukaan nousisi Kolmosesta ylemmäs.
Rangers on nyt joka tapauksessa lähempänä suoraa säilymispaikkaa. Joukkueella on uusi maalitykki (Eetu Rissanen, tuli PK-37:stä) sekä selvä momentum. Seuraavat vastustajat ovat kuitenkin sarjan kovimmat: Blackbird (kotona) ja Huima/Urho (vieraissa).
Paljon synkempi tilanne on Holstin Dynamolla. Ennen juhannusta joukkue nappasi pisteen Äänekoskelta, mutta nyt tuli kylmää kyytiä Keuruun Palloa vastaan (0–6). Säilymiseen vaatii enemmän kuin yksittäisiä pisteitä. Perjantaina Vihtavuoressa HoDy:llä on mahdollisuus kaventaa eroa ViPa:seen viiteen pisteeseen. Samalla Komeetat (vastassa Huima/Urhon vieraissa) ja Rangers saattavat jäädä vielä lähemmäs.
Keuruun Pallolle voitto HoDy:stä oli tärkeä, jotta mahdolliset putoamispaikat pysyvät etäällä. Kärkitaistelu sen sijaan on edelleen yhtä kaukana. Seuraava vastustaja on kolmantena oleva JJK /2 (neljä pisteen päässä). KeuPa:lla on tässä vielä kalavelkoja, sillä se hävisi JJK /2:lle toukokuussa 3–1.
Kolmosen kärkikamppailussa sekä Blackbird että Huima/Urho voittivat omat ottelunsa. Blackbird haki murskaavan 8–2 -voiton ViPa:sta (koostevideo alhaalla). Huima/Urho voitti vieraissa JJK /2:n 1–2. Molemmista maaleista vastasi Lauri Rutanen, joka johtaa maalipörssiä 12 osumalla. Toisena on KeuPa:n Izui Villasana (11 maalia).
Huima/Urho kohtaa tiistaina kotikentällään Komeetat.
Ti 24.6.2025
Holstin Dynamo – Keuruun Pallo 0-6 (0-2)
T: Pakkanen – Haimi, Timonen
Y: 9 Säynätsalon liikuntapuistossa
MAALIT: 16’ 0-1 M Ilmarinen, 45’ 0-2 Villasana, 48’ 0-3 M Ilmarinen, 64’ 0-4 Villasana, 68’ 0-5 Kuosmanen, 75’ 0-6 Villasana
V: Yari (th) – Colaneri
PP: N.N.
Markus Ilmarinen vei vieraat johtoon vartin kohdalla. Izui Villasana iski vielä pukukoppimaalin, josta HoDy ei enää toipunut. Toisella puoliajalla KeuPa pääsi vauhtiin ja vei pisteet selkeällä voitolla.
Ke 25.6.2025
FC Blackbird Jyväskylä – Vihtavuoren Pamaus 8-2 (3-1)
T: Purontakanen – Lemettinen, Haimi
Y: 60 Huhtahallissa
MAALIT: 10’ 1-0 Petrescu, 22’ 2-0 Rautiainen, 23’ 2-1 Liljeström, 31’ 3-1 Petrescu, 52’ 3-2 Saarinen, 54’ 4-2 Imonioro, 66’ 5-2 Imonioro, 82’ 6-2 Pasanen, 90+1’ 7-2 Pasanen, 90+3’ 8-2 Lampinen
V: Omidi, Heimonen –
PP: Petrescu – Liljeström
Aurinkoisessa säässä Blackbird voitti Huhtahallissa (sic!). Tomi Petrescu vei kotijoukkueen johtoon (10’), ja Leo Rautiainen viimeisteli Petrescun syötöstä tilanteeksi 2–0 (22’). ViPa sai uutta toivoa pistehakuun, kun Luukas Liljeström laukoi komeasti vasemmalta takanurkkaan vain minuutti Böördin toisen maalin jälkeen (23’).
Blackbird prässäsi nyt korkealla. Petrescu blokkasi jalallaan ViPa-maalivahti Iiro Harjusen purkupallon, ja pallo pomppasi suoraan maaliin (31’).
Toisen jakson alussa ViPa:n Elias Saarinen ohjasi Jere Puttosen keskityksen maaliin ja kavensi tilanteeksi 3–2 (52’), mutta Böördi vastasi nopeasti Peter Imonioron vasurilaukauksella 4–2:een (54’). Pitkän pystysyötön jälkeen Imonioro osui vielä toisen kerran (5–2, 66’).
ViPa yritti vielä kavennusta ja sai pallon kerran verkkoon (ei hyväksytty hyökkääjärikkeen vuoksi), mutta Böördillä oli pidempi puhti. Joel Pasanen osui kahdesti (82’, 90+1’), josta toinen maali syntyi komeasta noususta oikeaa laitaa pitkin. Pyry Lampinen viimeisteli 8–2 -loppulukemat lisäajan lopussa (90+3’).
To 26.6.2025
JJK Jyväskylä /2 – Ääneseudun Huima/Urho 1-2 (1-2)
T: Yari – Purontakanen, Porkola
Y: 56 Viitaniemen liikuntapuistossa
MAALIT: 9’ 0-1 Rutanen, 27’ 1-1 Sainila, 33’ 1-2 Rutanen
V: Tammisto, Holmalahti, Korsos –
PP: N.N.
Viime viikon pistemenetyksen jälkeen Huima/Urho haki tällä kertaa voiton. JJK /2 hallitsi peliä pallollisesti, mutta vieraat olivat ratkaisevasti tehokkaampia. Lauri Rutanen viimeisteli molemmat maalit ja on nyt osunut jokaisessa tämän kauden sarjaottelussa, jossa hän on ollut mukana (12 maalia 7 ottelusta).
To 26.6.2025
Jyväskylän Komeetat – Kypärämäki Rangers 0-2 (0-2)
T: Jokinen – Koski, Tiusanen
Y: 75 Comets’ Parkissa
MAALIT: 21’ 0-1 Salo, 45’ 0-2 Rissanen
V: Pesola, Collin –
PP: N.N.
Kierroksen suurin yleisömäärä nähtiin Comets’ Parkissa – osin siksi, että muut yleisömagneetit pelasivat vieraissa. Kotijoukkueen fanit joutuivat kuitenkin poistumaan pettyneenä. Joona Salo (1. maali Kolmosessa) ja Eetu Rissanen viimeistelivät ensimmäisellä puoliajalla Rangersin maalit. Vasta kaksi viikkoa sitten Iisalmesta saapunut Rissanen on ollut heti vireessä: neljä maalia kahdessa ottelussa. PK-37:n paidassa hän oli iskenyt kolme kauden aikana 94 maalia (joista 8 Suomen Cupissa).
Seuraavat ottelut (12. kierros)
Ti 1.7. Huima/Urho – Komeetat (19:00 Äänekosken keskuskenttä)
Ke 2.7. KeuPa – JJK /2 (18:30 Keuruun keskuskenttä)
Ke 2.7. Rangers – Blackbird (19:00 Viitaniemen lp)
Pe 4.7. ViPa – HoDy (19:00 Vihtavuoren lp, tn)