Trilleri ilman lopputulosta – JPS v Jippo-j ratkaistaan arvalla

image_printTulosta

Otteluraportti JPS – Jippo-j (P15 Liiga Pohjoinen-karsinta)
Kuvat: JPS– Jippo-j (P15 LiiPo-k, 17.1.2026)

Kahden maalin takamatkalta Jippo lähti ratkaisupeliin paikasta Liiga Pohjoisen kevätsarjassa. Toinen osaottelu Jyväskylässä tarjosi todellisen trillerin: Jippo johti puoliajalla 4–0, mutta joutui lopussa ja jopa ottelun jälkeen jännittämään, riittääkö se.

La 17.1.2026 – P15 Liiga Pohjoinen-karsinta
Jyväskylän seudun Palloseura – Jippo-j Joensuu 3–5 (0–4), 1. osaottelu 2–0
JPS: Autio – Hännivirta, Katainen, Pöyhönen, Anttolainen – Vesiaho, Lu, Huotari, Salonen – Häkli, Jalkanen;
vaihdosta: Häkkinen, Kylmälahti, Rantala, Vere, Mäkinen, Levchenko, Leppiaho
JIPPO: Lahti – Niskanen, Lasaroff, Pilbeam, Vänskä – Malinen, Laakkonen – Niemeläinen, Anttilainen, Juntunen – Tanskanen;
vaihdosta: Määttänen, Tuovinen, Sallinen, Neuvonen, Oinonen, Korhonen
T: Laivonen – Rautiainen, Kalliohaka
Y: 99 Huhtahallissa
MAALIT: 22’ 0–1 Niemeläinen, 32’ 0–2 Laakkonen, 36’ 0–3 Malinen (rp), 40’ 0–4 Anttilainen
V: Pöyhönen, Autio, Lu, Jalkanen –
PUNAINEN KORTTI: 35’ Yari (JPS, th), 73’ Hännivirta (JPS)

JPS lähti peliin turvallisessa 2–0 -yhteistulosjohdossa. Pelin alku oli tasainen, mutta oikeastaan vain tyyneys ennen myrskyä. Maaleja ei vielä nähty avausjakson alkupuolella. JPS:n Jusu Jalkanen (9’) ja Juho Salonen (10’) ampuivat niukasti ohi, ja Jipon Akseli Laakkonen laukoi maaliverkon päälle (11’). JPS loi tässä vaiheessa paremmat paikat ja olisi voinut siirtyä tauolle turvallisessa johdossa. Avausmaali tuntui roikkuvan ilmassa erityisesti 19. peliminuutilla, mutta Jipon puolustuslinnoitus kesti.

Maali syntyikin pian sen jälkeen, mutta ei JPS:lle vaan Jipolle, kun nopea hyökkäys päättyi Lassi Niemeläisen läpiajoon ja viimeistelyyn 0–1:een (21’).

Yksi maali ei Jipolle vielä riittänyt, mutta tällä puoliajalla myös onni oli heidän puolellaan. Johtomaalin jälkeen pohjoiskarjalaiset joutuivat jälleen puolustuskannalle. Jalkasella oli vielä hyviä paikkoja (24’, 29’), samoin Joensuun Niilo Juntusella (30’). 32. minuutilla Akseli Laakkonen viimeisteli Jipon toisen maalin. Yhteistulos oli nyt tasan 2–2.

Viimeistään nyt ottelussa kuohui. Toisella puolella iloa ja toivoa, toisella turhautumista hyvän lähtökohdan murentumisesta. Rangaistuspotkupäätös 35. minuutilla oli viimeinen niitti: JPS-valmentaja Fabio Yari poistui valmennusalueelta, ja erotuomari Panu Laivonen näytti hänelle punaista korttia.

Viljo Malinen viimeisteli rangaistuspotkusta 0–3:een (36’). JPS yritti vastata nopeasti, mutta Aleksi Lahti torjui Salosen yrityksen (38’). Hetkeä myöhemmin Benjamin Anttilainen hyödynsi vastustajan harhasyötön ja vei Jipon jo 0–4 -johtoon (40’). Puoliaika päättyi johdonmukaisesti Jalkasen tolppaosumaan (40+2’). Jipon maali oli lukittu.

Nousisiko JPS enää takaisin? Kyllä! Toista puoliaikaa oli kulunut vain minuutti, kun isännät pääsivät jälleen maalipaikalle. Tilanne näytti jo kariutuvan, mutta Jaakko Häkli ampui pallon verkkoon (42’): 1–4, eli yhteislukemin 3–4.

Jippo kasvatti johtoaan uudelleen tunnin kohdalla (Peetu Oinonen, 60’), mutta Jalkanen kavensi kolme minuuttia myöhemmin 2–5:een. Momentum siirtyi kotijoukkueelle, joka jatkoi painostusta kotiyleisön kovan kannatuksen siivittänänä. Huhtahalli räjähti, kun Lukas Huotari sijoitti pallon vasempaan alanurkkaan: 3–5 (68’) ja yhteistilanne 5–5.

Peliaikaa oli kaksitoista minuuttia. Seuraava käänne nähtiin 73. minuutilla, kun Verne Hännivirta (JPS) esti Jipon selkeän maalipaikan rikkomalla. Tästä seurasi suora punainen kortti. JPS pelasi nyt yhden miehen vajaalla. Jippo sai kaksi vapaapotkua hyvältä paikalta, mutta ottelun paras mahdollisuus tuli vasta lisäajalla: Onni Neuvosella oli tilaisuus ratkaista pelin kulmapotkutilanteesta, mutta laukaus osui tolppaan (80+3’).

Panu Laivosen loppuvihellyksen jälkeen yhteislukemat olivat 5–5. Hallissa lähes kaikki odottivat pilkkukilpailua, mutta sellaista ei tullut! Sääntöjen mukaan Pohjoisen Liiga-paikka ratkaistaan nyt Palloliiton toimistossa arvalla.

Fabio Yari: “En ole missään maailmassa törmännyt tällaiseen”
Ratkaisuun kukaan ei ollut tyytyväinen. Jippo-valmentaja Emil Hautapakka oli toivokas, että arpa suosisi hänen joukkueensa, mutta hän olisi toivonut eri ratkaisua:
“Puhutaan karsintaottelusta, joka halutaan ratkoa pelaamalla. Minun mielestä se on hieman kohtuutonta, että vedetään arpalla, kumpi jatkaa. Olisiko järkevä laittaa sääntökirjaan vaikka rangaistuspotkukilpailu? Mutta nyt mennään näin, emmekä voi sinne enää mitään.”

JPS-valmentaja Fabio Yari oli puoli tunti pelin jälkeen jo rauhallisempi, mutta koki ratkaisun epäoikeudenmukaiseks:
“Nyt katsotaan arpakisalla, kuka pääsee jatkoon. En ole missään maailmassa törmännyt tällaiseen.”

Itse ottelukaan ei jättänyt ketään kylmäksi. Yari jatkoi: “Tunteita oli paljon. Me tiesimme, että Jippo tulee kovaa eikä anna periksi. Olimme valmistautunut siihen tosi hyvin. Olisimme voineet tappaa peliä heti eka puoliajalla, maalipaikkoja ja yksin läpiajoja oli todella paljon. Mutta se oli kirous: ei se pallo vain sisään mennyt.
Pari lahjamaalia annettiin. Tokalla puoliajalla onneksi herättiin ja saatiin paikoista sisään, mutta kun lisättiin hyökkääjiä, soi myös omissa. Periksi ei annettu ja me tultiin kunnialla ulos.”

Hautapakka summasi ottelun näin: “Meillä oli selvä tavoite lähteä voittamaan. Ensimmäinen puoliaika näytti lupaavalta, kun oltiin 4–0 -johdossa. Puhuttiin jäbbien kanssa, että kaikki avaimet ovat meillä. Junnumaailmassa paine kuitenkin kertyy ja peli ailahtelee tosi paljon. Näin siellä kävi, että vastustaja pääsi [toisen jakson] alkuun iskemään ja saatiin aikamoisen trilleri aikaan.”

Mitä Liiga-paikka merkitsisi Jipolle?
“Varmaan peliä seuranneena näit, että meillä on tosi teknisiä taitavia pelaajia. Meidän pelaajat ovat tehneet hienon duunin, ja ansaitsevat ehdottomasti paikan Liiga Pohjoisessa.”

FZ