FC Kontu aloittaa T18 Kolmosen kauden voitolla Leppävaarassa

image_printTulosta

Otteluraportti LePa T18 – Kontu T18 (T18 III, 12.4.2026)
Kuvat: LePa – FC Kontu (T18 III, 12.4.2026)

FC Kontu aloittaa T18 Kolmosen kauden voitolla Leppävaarassa

Otteluraportti LePa T18 – Kontu T18 (T18 III, 12.4.2026)

Aurinko paistaa, kevät on ilmassa. Leppävaaran urheilupuistossa kukkii viikonlopun elämä. Perheet viettävät aikaa Angry birds -leikkipuistossa, voimistelijat suuntaavat kilpailuhalliin. Maauimala on toki vielä kiinni, ja stadionin nurmikko saa kasvaa rauhassa peitteen alla.
Kun ohittaa stadionin ja hallin, pääsee jalkapallotekonurmelle numero kaksi, jonka ympärillään on niittyjä. Täällä on rauhallisempaa. Ykisttäisiä palloilijoita ja kalliokipeilyharrastajia näkyy, mutta keskiössä on jalkapallo. Tässä tapauksessa: T18 Kolmosen ottelu Leppävaaran Pallon ja FC Kontu Itä-Helsingin välillä.

Su 12.4.2026 – T18 Kolmonen
Leppävaaran Pallo – FC Kontu Itä-Helsinki 0–6 (0–3)
LEPA (3-5-2): Wagner – Ventonen, Pammo, Rantsi – Heikkuri, Salenius, Valverde Pico, Kimiläinen, Kaperi – Vatilo, Nyyssönen; vaihdosta: Noori, Mustonen, Zaman
KONTU (4-1-4-1): Tauvo – Iittiläinen, Pussinen, Khan, Chai – Auvinen – Kuortti, Karpechko, Arzagani, Onnela – Väliaho; vaihdosta: Turunen, Åker
T: Brüll
Y: 36 Leppävaaran urheilupuiston tekonurmella 2
MAALIT: 13’ 0–1 Onnela, 23’ 0–2 Auvinen, 39’ 0–3 Auvinen, 46’ 0–4 Väliaho, 50’ 0–5 Väliaho, 80’ 0–6 Åker
V: – Arzagani, Khan

Viime vuonna keväällä T18 Kakkosta ja syksyllä Kolmosta pelannut FC Kontu lähti otteluun ennakkosuosikkina. LePa pelasi edelliskaudella sekä keväällä että syksyllä yhden sarjatason alempana. Nyt molemmat pelaavat T18 Kolmosta. On parempi, ettei sarjajärjestelmää selitetä tässä sen enempää – allekirjoittanut muuttuisi muuten Tittelintuureksi. Siirrytään sen sijaan suoraan otteluun…

LePa yritti pelata palloa maata pitkin ja sai muutaman hyvän syöttöketjun aikaiseksi. Sellaisesta syntyi myös ensimmäinen maalipaikka Erica Kaperille Taika Nyyssösen hienosta syötöstä (4’).
Fyysisesti vahvempi oli kuitenkin FC Kontu, joka pääsi paremmin kaksinkamppailuihin. LePa tiedosti tämän haasteen hyvin ja oli juuri ennen ottelun alkua harjoitellut kaksinkamppailuja. Silti Kontu onnistui suojaamaan palloa paremmin ja pääsi näin vaarallisemmille maalipaikoille. Hyökkäyksissään Kontu etsi jatkuvasti Nelli Väliahoa, joka on nuoresta iästään huolimatta viimeistellyt jo 14 maalia naisten sarjoissa (N2–N4). Avausjaksolla hänellä oli useita hyviä paikkoja, mutta laukaukset menivät niukasti ohi (6’, 8’, 10’) tai yli (15’, 18’).
Avausjakson maaleista vastasivat muut pelaajat. Minea Onnela viimeisteli kulmapotkutilanteessa suoraan syötöstä. Suurin osa pelaajista oli ennakoinut pallon tulevan etutolpalle, joten Onnela jäi takatolpalle vapaaksi ja vei Konnun 0–1-johtoon (13’).
Toisen maalin teki Kontu-kapteeni Venla Auvinen viimeistelemällä keskeltä vasempaan alakulmaan (23’), ja juuri ennen taukoa Auvinen nosti pallon maalivahdin yli, josta se putosi yläriman alle (39’). Taukotilanne oli 0–3.

Toisen jakson alussa LePa prässäsi Konnun puoliskolla. Vieraat vastasivat vastahyökkäyksillä. Läpiajosta Väliaho nosti lukemat 0–4:ään (46’), ja saatuaan maalihanat auki hän iski vielä toistamiseen (50’).
Ottelu oli tässä vaiheessa käytännössä ratkaistu, mutta LePa yritti loppuun saakka tehdä kunniamaalin. Konnun puolustus (erityisesti toppari Mishel Khan) oli kuitenkin kivikova ja piti maalinsa puhtaana. Maaliteossa onnistui ainoastaan FC Kontu. Maalin 0–6:een teki Emma Åker kaukolaukauksella (80’).

“Hävittiin kaksinkamppailuissa Konnulle 100–0”
FC Konnun valmennusryhmästä Timo Väliaho astui ottelun jälkeen median eteen. Hän oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen:
“Hyvää yhteispeliä. Mahtavaa aloittaa kausi tuolla tavalla. Muutama parannuskohta jäi, mutta kautta on vielä paljon jäljellä. Vastustaja antoi kuitenkin hyvän vastuksen.”
Viime kauden syyssarjassa Kontu oli seitsemäs ja keräsi yhdeksästä ottelusta kahdeksan pistettä. Mitkä ovat tämän kauden tavoitteet?
“Tavoite on tietenkin voittaa paljon matseja, ja että tytöt pysyvät ehjinä. Ja että hymyä pidetään huulilla”, kommentoi Timo Väliaho.

LePan osalta tappion syyt olivat selkeitä hyvin. Valmentaja Hilda Huusko kommentoi ottelun jälkeen:
“Eka puoliaika oli ihan hyvä. Päästiin pelaamaan pois omasta päästä, mutta viimeisellä kolmanneksella meidän pitää parantaa peliä aika paljon. Emme päässeet siellä vaarallisille maalipaikoille. Toka puoliajalla nostettiin riskitasoa. Tiedettiin, että se on riski, ja se kostautui. Kaksinkamppailut hävittiin tänään Konnulle ihan 100–0. Niihin meidän pitää laittaa enemmän voimaa. Konnulla oli hyvät yksilöt, ja heille hävittiin tänään.”
“Meillä on tavoitteena, että parannetaan sijoitusta viime kaudesta, eikä tiputeta tästä alaspäin”, kertoi Huusko. Sitä varten LePan täytyy jättää taakseen kolme joukkuetta.

FZ